Česko-Slovenská konference

GRAFY 2014

1 Místo konání

1.1 Teplice nad Bečvou

Obec Teplice nad Bečvou leží v Moravské bráně, na levém břehu řeky Bečvy, v kopcovitém terénu s překrásným výhledem do kotliny, kterou řeka protéká. První zmínka o obci jménem Zbrašov pochází z roku 1328. V roce 1959 byla obec Zbrašov přejmenována na Teplice nad Bečvou.

1.2 Lázně

V obci se nacházejí znamé lázně, specializované zejména na choroby srdce. Jako základní léčebný prostředek zde využívají účinky unikátní železnato-uhličité minerální vody. Lázně Teplice nad Bečvou patří k nejstarším lázním na Moravě, historie lázeňství se zde začala psát již v roce 1553.


V areálu lázní se také nachází několik architektonicky zajímavých staveb, např. lázeňská budova s hotelem nebo vila L. Říhovského.

1.3 Aragonitové jeskyně

S původním historickým jménem obce jsou také spjaty evropsky známé Zbrašovské aragonitové jeskyně. Jsou součástí rozsáhlého Hranického krasu, do kterého patří i Hranická propast (nejhlubší propast v ČR) nacházející se na opačném břehu řeky Bečvy spadající pod národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic.


Trasa zpřístupněná pro veřejnost je dlouhá 375 metrů a prohlídka jeskyní trvá 50 minut. Více informací naleznete zde: Zbrašovské aragonitové jeskyně.

1.4 Hrad Helfštýn

Asi 10km na západ od Teplic se nachází hrad Helfštýn. Monumentální hradní architektura Helfštýna se tyčí nad údolím Moravské brány. V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří. Má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě.

2 Příjezd



2.1 Autem

Přímo v Hranicích se kříží 2 významné tepny silničního systému. Silnicí ve směru východo-západním je silnice č. E442 (Karlovy Vary - Teplice (v Čechách) - Liberec - Turnov - Hradec Králové - Olomouc - Žilina) a silnicí směru severo-jižního pak další významná dopravní tepna E462 (Brno - Olomouc - Český Těšín - Bílsko-Bělá - Tychy - Krakov). Také je možné využít dálnice D1 - Exit 308 (Hranice). Z Hranic je to potom do samotného centra obce pouhých 6 km.

2.2 Autobusem

Hranice mají přímé autobusové spojení s Olomoucí, Brnem, Ostravou a Žilinou, všechny přímé linky končí na autobusovém nádraží, odkud je možné využít linku městské hromadné dopravy č.2, popř. č. 12 nebo autobus směr Soběchleby (zastávky: Hranice; okres Přerov - Teplice nad Bečvou, sanatorium Janáček), které jedou přímo do areálu lázní Teplice nad Bečvou.

2.3 Vlakem

Nejbližší železniční stanice Hranice na Moravě leží na hlavním traťovém úseku (Bohumín - Přerov - Česká Třebová - Praha). Z této železniční stanice také vychází traťový úsek (Hranice na Moravě - Střelná - Púchov(SK)), který je jedním ze 3 hlavních tahů na Slovensko. Nedoporučujeme pokračovat vlakem až do Teplic nad Bečvou. Využijte raději linku městské hromadné dopravy č.2, popř. č. 12 nebo autobus směr Soběchleby z autobusového nadráží v Hranicích.

2.4 Na kole

Přímo přes katastr obce Teplice nad Bečvou vedou 2 významné moravské cyklostezky. První z nich je Cyklostezka Bečva, táhnoucí se od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s řekou Moravou, v celkové délce 160 km. Druhou významnou cyklistickou trasou je moravsko-slezská dálková cyklotrasa č. 5 ”Jantarová stezka”, která je součastí projektu EURO VELO.